Türkiye'nin İlk ve Tek Maden Müzesi, 'Kömür Deneyim Ocağı' Açıldı

28 Ağu 2021
57,997
0
Avrupa Endüstri Mirası Rotası (ERIH) Üyesi, Türkiye’nin ilk ve tek maden müzesi, 'Kömür Deneyim Ocağı'nın açılışı gerçekleştirildi.
Müzenin açılışına, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, İl jandarma Komutanı Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Sahil Güvenlik Komutanı Hayrettin Selimoğlu, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.


Açılışta konuşma yapan Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun şunları söyledi:

“Bugün yine özel bir toplantı yapıyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek maden müzesinde maden deneyim alanını beraber açacağız. Hem bu hem de Zonguldak’ın diğer alanlarında yürütmüş olduğumuz arkeolojik kazı çalışmaları ve müzecilik çalışmaları ile ilgili önümüzdeki günlerde emeğin ve alın terinin şehri kültür ve turizmde de isminden çokça söz ettiren bir şehir haline gelecek. Bu özel bir program için başta valimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Böyle bir yerleşkenin içinde TTK Eğitim ocağı var. Valimiz talimatladı hem mevut müze ve eğitim ocağı. Gelen ziyaretçilere buradaki mevcut maden ocağının heyecanını gelen misafirlere yaşatalım. Sanal bir kafes yapıldı. Maden müzesi beraberinde Kömür Deneyim Ocağı Valimizin bu konuda çok büyük katkıları oldu. Bu vesile ile katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmalarından arından Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Akçay tarafından Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz'a günün anısına hatıra biletini takdim etti. Fatih Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları ekibi gösterisinin ardından madenci korosu tarafından mini bir konser verildi. Yer üstünde başlayan açılış programı yeraltında eğitim ocağının gezisi ile sona erdi.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/...-maden-muzesi-komur-deneyim-ocagi-acildi-2528
 
Üst Alt