Uğur Okullarından 4 LGS birincisi

28 Ağu 2021
74,955
0
İSTANBUL (AA) Uğur Okullarında öğrenim gören 4 öğrenci, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınavda tüm sorulara doğru yanıt vererek 500 tam puan almayı başardı.

Uğur Okulları açıklamasına göre, LGS'ye katılan 1 milyondan fazla öğrencinin heyecanlı bekleyişi sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı 5 Haziran'da gerçekleştirilen sınavın ardından sınav sonuçları eokul ve meb.gov.tr adresi üzerinden açıkladı. Sınava hazırlıkta yarım aşrı aşkın deneyime sahip Uğur'da öğrenim gören 4 öğrenci tüm sorulara doğru yanıt vererek 500 tam puan almayı başardı.

Birinci olan öğrenciler Barkın Özsoy, Fahri Efe İçten, Celal Emre Malı ve Batuhan Yiğit Dönmez, sınava hazırlık sürecini ve başarılarının sırrını anlattı.

İzmir Gaziemir Uğur öğrencisi Barkın Özsoy'un bugüne kadar TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları'nda ve TEKNOFEST Havacılık Festivali'nde Türkiye birincilikleri bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özsoy, LGS’ye kurs ya da özel ders desteği olmadan hazırlandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Dersi derste dinleyerek öğrendim. Amacım her zaman nitelikli soru çözmekti. Öğretmenlerimi dikkatle dinledim, yeni nesil sorulara odaklandım ve yanlış yaptığım soruların çözümlerini araştırdım. Okulumdan her zaman destek aldım. 2020 yılında 'Akıllı Trafik Sistemleri Trafik Sinyalizasyonu Programı' projemle TÜBİTAK Teknoloji ve Tasarım dalında bölge 1'ncisi ve ardında da Türkiye 1'ncisi oldum. 2021 yılında ise TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde, akıllı ulaşım alanında 'Akıllı Trafik Sinyalizasyonu Kontrol Ünitesi Yapımı' projemle Türkiye 3'üncüsü ve aynı yarışmada insanlık yararına teknolojiler alanında takım olarak 'eÇağrı' projesiyle Türkiye 1'ncisi oldum. Üniversitede makine mühendisliği eğitimi almak istiyorum."

"Sınava hazırlanan öğrenciler azimle çalışmalı"

Niğde Uğur öğrencisi Celal Emre Malı da öğretmen bir annenin ilk çocuğu olduğunu belirterek, LGS'de başarılı olmasının sırrının düzenli ders çalışmak, bol bol deneme sınavı çözmek ve televizyon, tablet, telefon yani "3T"den uzak durmak olduğunu ifade etti.

İlkokul 1'nci sınıftan itibaren derslerine her zaman düzenli çalıştığını aktaran Malı, "Sorumluluk sahibi bir öğrenciydim. Kitap okumayı çok severim başarımda bunun da etkili olduğunu düşünüyorum. Yeni nesil sorular da okumaya yönelik olduğu için sınavda zorlanmadım. Öğretmenlerim de beni her zaman doğru yönlendirdi. Teknolojinin belli sınırlar dahilinde kullanılmasını doğru buluyorum. İlk telefonumu ailem LGS sonrası hediye etti. Televizyon ve tabletten de sınırlı zamanda ilgilendim. Sayısal derslere daha çok ilgiliyim. Hedefim İstanbul Erkek Lisesi, Kabataş Lisesi ya da Koç Lisesi. Üniversitede ise mühendislik eğitimi almak istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Şanlıurfa Uğur öğrencisi Fahri Efe İçten ise pandemi sürecinde krizi fırsata çevirerek LGS'de başarılı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Her sabah saat 07.00'de kalkıp ders çalıştım ve test çözdüm. 6'ncı sınıfta 7'nci sınıfın konularını, 7'nci sınıftayken ise 8'inci sınıf konularını çalıştım. Bu konuda okulumla birlikte babam en büyük destekçim oldu. Deneme sınavlarında benden büyük öğrencilerden daha iyi sonuçlar çıkardığım oldu. İnsan gerçekten isterse başarabilir. Sınava hazırlanan öğrenciler azimle çalışmalı. Sayısal derslerde başarılıyım. Üniversite tıp eğitimi almak istiyorum."

Silivri Uğur öğrencisi Batuhan Yiğit Dönmez de matematik öğretmeni ve satranç hakemi bir babanın oğlu olduğunu aktararak, "İlkokuldan bu yana satranç oynuyorum. Bugüne kadar çok sayıda turnuvaya katıldım ve dereceler elde ettim. Satranç disiplinim nedeniyle sınava hazırlık sürecinde de sınav anında da hiçbir zaman odaklanma sorunum olmadı. Zamanı verimli kullanmanın bilincindeyim. Satrançta birkaç adım ötesini görmek her zaman önemlidir, ben bunu sınavda da başardım. Matematiğe ilgiliyim. 2022 LGS'de matematik çok zor değildi. Bu yıl LGS daha zor olsaydı bile ben yine başarılı olabilirdim." değerlendirmesinde bulundu.

(Abonesi olduğumuz AA’dan değiştirilmeden eklenmiştir.)

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/ugur-okullarindan-4-lgs-birincisi-59888
 
Üst Alt